piątek, 11 grudnia 2009

Wyspa !!!

Na ostatnich zajęciach zajęłyśmy się już planami naszej wyspy. Każda z nas dostała określone zadania, które będzie wypełniać:

* Małgośka:
- specjalista od spraw mieszkalno - bytowych (projektowanie domów mieszkalnych,plan rozwoju ludności, plan architektoniczny, plan terenu zabudowy mieszkalnej oraz rodzaj budownictwa mieszkalnego),
- specjalista od spraw energetycznych (plan zaopatrzenia wyspy w energię elektryczną,plan budowy elektrowni).


* Bożena:
- specjalista od infrastruktury edukacyjnej (projekt centrum edukacyjnego),
- specjalista od usług i przemysłu ( plan rozwoju niezbędnych zakładów wytwórczych i przemysłowych, plan rozwoju niezbędnych usług oraz plan rozwoju handlu).

* Natalia:
- specjalista od sportu, turystyki, rekreacji oraz wypoczynku ( plan obiektów sportowych i rekreacyjnych, plan rozwoju turystyki dla mieszkańców, plan obiektów wypoczynkowych oraz plan rozwoju turystyki zarobkowej),
- specjalista od promocji, marketingu i współpracy z zagranicą ( plan tworzenia nazewnictwa własnej wyspy lub zatwierdzenie propozycji , nadzór nad estetyką wykonania mapy oraz plan wymiany towarowej i osobowej z innymi krajami.


* Karolina:
- specjalista od ochrony przyrody ( wyznaczenie terenów chronionych , zatwierdzenie całościowego planu zagospodarowania wyspy oraz zatwierdzenie pojedynczych planów inwestycyjnych ),
- specjalista żywnościowych ( plan zaopatrzenia mieszkańców w żywność , plan gospodarki rolnej oraz plan rozwoju przetwórstwa żywności).

* Anka:
- specjalista od ochrony środowiska (plan zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną, plan zagospodarowania ścieków, plan gospodarki odpadami oraz plan ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami),
- specjalista od spraw komunikacyjnych (plan rozwoju transportu osobowego i towarowego, plan dróg lądowych, wodnych i powietrznych oraz plan utrzymania łączności ).



Zaczęłyśmy zagospodarować wyspę. Tworzyłyśmy obiekty na naszej wyspie. Odwiedzajcie naszego bloga www.biznesgoralki.blogspot.com oraz naszą stronę internetową http://sites.google.com/site/lemurkowo/ ;******* Pozdrawiamy!!!





































Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chcemy wszystkim życzyć uśmiechu na twarzy, dobrej zabawy w projekcie NIB i wielu miłych wrażeń w gronie przyjaciół i rodziny !!! WESOŁYCH ŚWIĄT ;)











wtorek, 8 grudnia 2009

Mikroplaneta

Na ostatnich zajęciach robiłyśmy mikroplanetę , czyli zamknięty, sztuczny ekosystem bez dostępu powietrza i wody. Na początku posadziłyśmy rośliny w pudełku , następnie dosypałyśmy ziemi , ślimaki i glistę.Rośliny popryskałyśmy wodą . Pudełko postawiłyśmy na płytce szklanej i przykryłyśmy z góry.Uszczelniłyśmy silikonem i po zastygnięciu odstawiłyśmy na parapet . A oto kilka zdjęć :












































































wtorek, 1 grudnia 2009

Lokalizacja i nazwa firmy(logo)

Na ostatnich zajęciach zapoznałyśmy się:

* z regułami tworzenia ciekawgo logo i sloganu naszego przedsiębiorstwa.

* odpowiednimi lokalizacjami dla naszej firmy.

* z logami i sloganami różnych firm np.
- firm budowlanych,
- biur podróży.

Próbowałyśmy zakładać własne firmy. ;)))













































ORGANIZM I ŚRODOWISKO - Czynniki szkodliwe

Na tej lekcji badałyśmy wpływ różnych czynników na rośliny. Podczas tej lekcji miałyśmy wizytację . Odwiedził nas p. Piotr Wojtuściszyn z CKUiP Zielona Góra.


















1.Badanie wpływu detergentów na rośliny wodne

Materiały :
-4 pędy moczarki kanadyjskiej
-4 zlewki
-płyn do naczyń
-pipeta
-woda
-cylinder miarowy

Wykonanie :
Do każdej zlewki wlewamy 200 ml wody . Do zlewki II , III ,IV dodajemy kolejno 25, 50 , 100 kropel płynu do naczyń(I zlewka kontrolna ). Do każdej zlewki wkładamy pęd moczarki. Obserwujemy przez 5-6 dni.

Wnioski :
W zlewkach z płynem rośliny odbarwiają się (chloroza).W I zlewce widzimy dużą obecność pęcherzyków powietrza.Detergenty hamują proces fotosyntezy.



































2.Działanie dwutlenku siarki na kwiaty

Materiały :
-czerwone kwiaty pelargonii
-1 kolba kulista
-korek przewiercony
-łyżeczka do spalania
-1 gram sproszkowanej siarki
-woda
-papierki wskaźnikowe
-palnik

Wykonanie:
Umieszczamy w kolbie platki kwiatów oraz wilgotny papierek wskaźnikowy, zapalamy siarkę na łyżeczce osadzonej w korku i zawieszamy na szyjce kolby.

Wnioski:
Papierek wskaźnikowy barwi się na różowo , a kwiaty odbarwiają się .Tworzy się kwas siarkowy(IV)


































3.Badanie oddziaływania tlenków azotu na kiełkowanie i wzrost rzeżuchy

Materiały:
-plastelina
-wata
-nasiona rzeżuchy
-2 szlki Petriego
-2 pipety
-1% kwas azotowy (V)

Wykonanie:
Wyścielamy szalki Petriego watą i siejemy rzeżuchę . Do jednej dajemy 30 ml 1% kwasu azotowego (V), a do drugiej 30 ml wody.Szalki przykrywamy i uszczelniamy plasteliną. Obserwujemy przez 5 dni.

Wnioski :
Tlenki azotu uszkadzają kiełkujące rośliny.

























4.Obserwacje mikroorganizmów hodowanych w wodzie z stawu

Materiały:
-wcześniej przygotowana nalewka sianowa ( siano + woda ze stawu )
-sól kuchenna
-wata
-mikroskop z zestawem do obsweracji

Wykonanie :
Zrobienie preparatu z nalewki sianowej ( na szkiełko dajemy mały kawałeczek waty i 1 kroplę nalewki oraz kryształek soli).Obserwujemy pod mikroskopem .

Wnioski:
W nalewce sianowej są pantofelki .