piątek, 5 lutego 2010

Akwarium - Ekosystem sztuczny

















1. planować eksperyment ekologiczny,
2. oszacować warunki prowadzenia akwarium,
3. przewidywać procesy i zjawiska zachodzące w przyrodzie.

Dostałyśmy propozycję uczestniczenia w Targach Edukacyjnych w Krakowie. Przygotowujemy się z wielkim entuzjazmem.

Ekosystem - jedno z podstawowych pojęć w ekologii. Termin ten został utworzony przez brytyjskiego ekologa Arthura Tansley'a w 1930 .

Głównymi etapami pracy są :
1) przygotowanie podłoża i ułożenie go na dnie akwarium,
2) napełnienie akwarium wodą do ok. 1/3 wysokości,
3) umocowanie roślin wodnych w podłożu,
4) uzupełnienie wody do zaplanowanego poziomu końcowego,
5) wprowadzenie organizmów żywych.

Później ,,podzieliłyśmy'' akwarium na różne rodzaje obserwowanych obiektów:
* woda - właściwości fizyczne i chemiczne, BOŻENA
* woda - mikroorganizmy, NATALIA
* rośliny wodne, ANKA
* ryby, KAROLINA
* inne organizmy lub warunki zewnętrzne ( nasłonecznienie, temperatura otoczenia i wody, ciśnienie atmosferyczne). MAŁGOSIA


poniedziałek, 1 lutego 2010

W życiu tak jest, że coś się kończy, a coś zaczyna!!!

W życiu tak jest, że coś się kończy, a coś zaczyna.























Żegnamy ciężki semestr I, który nauczył nas wielu ciekawych i pożytecznych wiadomości.

1. Wspólnie robiłyśmy mikroplanetę,
2. Badałyśmy wpływ różnych czynników na rośliny,
3. Przeprowadzałyśmy debatę społeczną,
4. Nauczyłyśmy się wielu rzeczy dotyczących przedsiębiorczości,
5. Robiłyśmy eutrofizację,
6. Robiłyśmy nalewkę sianową.

Z wielkim entuzjazmem czekamy na semestr II... Mamy nadzieję, że dalej będziemy dowiadywać się interesujących rzeczy.

Gorąco pozdrawiamy i zachęcamy do odwiedzania naszego bloga i strony internetowej.


















Eutrofizacja















































Na poczatku naszych zajęć przeprowadziłyśmy ćwiczenie otwierające . Z podanych wyrazów miałyśmy utworzyć historyjkę.Wygrała Karolina ,ponieważ jej historyjka była najśmieszniejsza. Oto jej praca :
Nad jeziorem siedział słoń .Słoń siedział na krześle .Był to ruchliwy słoń ,więc wpadł do jeziora .Powstały wielkie fale. Z wody pomógł mu wyjśc jego przyjaciel.Postanowili zrobić sobie piknik.Jedli kaszankę i pili mleko.Gdy siedzieli na trawie nagle wjechał tramwaj.Jechał wprost na nich.Słoń zdążył się odsunąć,lecz jego przyjaciel niestety nie.Powstały wielkie płomienie i przyjaciel zaczął się palić -zmarł !Zrozpaczony słon postanowił go pochować w kopalni estetycznie według starożytnej tradycji.Słoń włożył przyjacielowi do trumny rodzinną pamiątkę różowy grzebień.Kopalnia była w dużej odległości od jeziora ,więc gdy skończył nastała noc .Słoń stwierdził ,że życie bez przyjaciela nie ma sensu.Wystrzelił sie z katapulty i ZGINĄŁ!!!!!
Eutrofizacja – proces wzbogacania zbiorników wodnych w substancje pokarmowe (nutrienty, biogeny), jest to wzrost trofii, czyli żyzności wód. Dotyczy to nie tylko zbiorników wodnych ale również cieków.
Biorąc pod uwagę geologiczną historię jezior, najczęściej uważa się, że eutrofizacja jest procesem naturalnym (według innych autorów naturalnym procesem jest dystrofizacja, a eutrofizacja uważana jest za proces antropogeniczny, spowodowany zmianami w zlewni). Większość jezior zwłaszcza polodowcowych na początku była oligotroficzna, jednak ciągły dopływ do nich substancji z zewnątrz (np. ze zlewni i atmosfery), powodował wzrost koncentracji biogenów, a tym samym zwiększał trofię zbiornika. Jest to tzw. harmoniczna sukcesja jezior. Normalnie jest to proces powolny, ale został on mocno przyśpieszony w wyniku działań człowieka, takich jak zrzuty ścieków przemysłowych i komunalnych oraz w wyniku intensyfikacji rolnictwa. W szczególnie drastycznych przypadkach, np. przy zrzucaniu do jezior surowych ścieków komunalnych czy gnojówki, dochodzi do osiągnięcia przez zbiornik stanów niespotykanych w naturze: politrofii i hypertrofii (zobacz też jezioro saprotroficzne). Następuje wtedy niemal całkowity zanik organizmów wyższych poza cienką, kilkudziesięciocentymetrową warstwą wody stykającą się z atmosferą.

Najpierw oznakowalyśmy słoiki i ułożyłyśmy w rzędzie po trzy .Następnie wlałyśmy 100 ml badanej wody .Później wlałyśmy 50 ml przygotowanego roztworu nawozu fosforowego oraz azotowego.Słoiki przykryłyśmy pokrywkami i ustawiłyśmy na oknie.