poniedziałek, 1 lutego 2010

Eutrofizacja















































Na poczatku naszych zajęć przeprowadziłyśmy ćwiczenie otwierające . Z podanych wyrazów miałyśmy utworzyć historyjkę.Wygrała Karolina ,ponieważ jej historyjka była najśmieszniejsza. Oto jej praca :
Nad jeziorem siedział słoń .Słoń siedział na krześle .Był to ruchliwy słoń ,więc wpadł do jeziora .Powstały wielkie fale. Z wody pomógł mu wyjśc jego przyjaciel.Postanowili zrobić sobie piknik.Jedli kaszankę i pili mleko.Gdy siedzieli na trawie nagle wjechał tramwaj.Jechał wprost na nich.Słoń zdążył się odsunąć,lecz jego przyjaciel niestety nie.Powstały wielkie płomienie i przyjaciel zaczął się palić -zmarł !Zrozpaczony słon postanowił go pochować w kopalni estetycznie według starożytnej tradycji.Słoń włożył przyjacielowi do trumny rodzinną pamiątkę różowy grzebień.Kopalnia była w dużej odległości od jeziora ,więc gdy skończył nastała noc .Słoń stwierdził ,że życie bez przyjaciela nie ma sensu.Wystrzelił sie z katapulty i ZGINĄŁ!!!!!
Eutrofizacja – proces wzbogacania zbiorników wodnych w substancje pokarmowe (nutrienty, biogeny), jest to wzrost trofii, czyli żyzności wód. Dotyczy to nie tylko zbiorników wodnych ale również cieków.
Biorąc pod uwagę geologiczną historię jezior, najczęściej uważa się, że eutrofizacja jest procesem naturalnym (według innych autorów naturalnym procesem jest dystrofizacja, a eutrofizacja uważana jest za proces antropogeniczny, spowodowany zmianami w zlewni). Większość jezior zwłaszcza polodowcowych na początku była oligotroficzna, jednak ciągły dopływ do nich substancji z zewnątrz (np. ze zlewni i atmosfery), powodował wzrost koncentracji biogenów, a tym samym zwiększał trofię zbiornika. Jest to tzw. harmoniczna sukcesja jezior. Normalnie jest to proces powolny, ale został on mocno przyśpieszony w wyniku działań człowieka, takich jak zrzuty ścieków przemysłowych i komunalnych oraz w wyniku intensyfikacji rolnictwa. W szczególnie drastycznych przypadkach, np. przy zrzucaniu do jezior surowych ścieków komunalnych czy gnojówki, dochodzi do osiągnięcia przez zbiornik stanów niespotykanych w naturze: politrofii i hypertrofii (zobacz też jezioro saprotroficzne). Następuje wtedy niemal całkowity zanik organizmów wyższych poza cienką, kilkudziesięciocentymetrową warstwą wody stykającą się z atmosferą.

Najpierw oznakowalyśmy słoiki i ułożyłyśmy w rzędzie po trzy .Następnie wlałyśmy 100 ml badanej wody .Później wlałyśmy 50 ml przygotowanego roztworu nawozu fosforowego oraz azotowego.Słoiki przykryłyśmy pokrywkami i ustawiłyśmy na oknie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz