piątek, 26 marca 2010

,, Od formalności do przedsiębiorczości"






Na ostatnich zajęciach:
1. Dowiedziałyśmy się jakie należy poczynić kroki, aby założyć własną firmę.

FIRMA - Zgodnie z definicją legalną zawartą w Kodeksie cywilnym firmą jest imię i nazwisko osoby fizycznej lub nazwa osoby prawnej czy ułomnej osoby prawnej.

Krok 1. Wybór formy działalności.
Krok 2. Koncesje, zezwolenia i inne uprawnienia.
Krok 3. Wybór nazwy (firmy).
Krok 4. Wybór formy opodatkowania dochodów.
Krok 5. Rejestracja firmy.
Krok 6. Konto bankowe.
Krok 7. Urząd skarbowy.
Krok 8. ZUS - Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Krok 9. PIP - Państwowa Inspekcja Pracy.
Krok 10. Zawiadom Państwowego Powiatowego inspektora Sanitarnego.
Krok 11. Inspekcja Handlowa.
Krok 12. Ochrona przeciwpożarowa.
Krok 13. Podatek od nieruchomości.

2. Dowiedziałyśmy się jakie istnieją spółki :

SPÓŁKA - (łac. societas) rodzaj działalności osób fizycznych lub prawnych oparty na umowie albo statucie , a mający zazwyczaj na celu prowadzenie działalności gospodarczej.

Wyróżniamy:
* Spółka cywilna.
* Spółka handlowa.
* Spółka jawna - osobowa spółka prowadząca przedsiębiorstwo pod własną firmą i nie będąca inną spółką handlową.
* Spółka partnerska - typ spółki osobowej wprowadzonym do systemu prawa z dniem 1 stycznia 2001 r. przez ustawę Kodeks spółek handlowych.
* Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna.

Osoba fizyczna: prawne określenie człowieka w prawie cywilnym, od chwili urodzenia do chwili śmierci, w odróżnieniu od osób prawnych.

4 komentarze:

  1. Hej. Jeśli prowadzisz własną firmę, polecam współpracę z firmą Anegis. Zajmują się oni nie tylko konsultingiem, ale też np. różnymi szkoleniami ;) Więcej informacji można znaleźć na stronie www.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przed założeniem firmy warto również zastanowić się w jaki sposób będziemy prowadzić księgowość. Przykładowo jeśli chodzi o wystawianie rachunków, z własnego doświadczenia, mogę polecić: https://www.ifirma.pl/program-do-rachunkow Program jest bezpłatny i sprawdza się w mojej, niewielkiej firmie, bardzo dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  3. W kwestii formalności warto również sprawdzić informacje dotyczące kadr, które wiele firm stara się w swojej firmie umieścić jako osobny dział. Kadry mają wiele zadań, dlatego na stronie http://be-first.pl/co-wchodzi-w-zakres-obslugi-kadr/ znajdziecie sobie cały zakres ich obowiązków.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zakładanie firmy to poważny krok i warto się zastanowić czy na pewno uda się utrzymać na rynku, czy jest się przygotowanym do walki z konkurencją. Jeśli ma się jakieś wątpliwości to może warto zdecydować się na skorzystanie z usług doradztwa biznesowego? Takie kancelarie jak https://wzpartners.pl/oferta/doradztwo-biznesowe/ świadczą takie wsparcie dla klientów.

    OdpowiedzUsuń