poniedziałek, 9 lutego 2009

Tajemnice fotosyntezy

VI spotkanie 5 luty 2009
Wykrywanie barwników fotosyntetycznych liści.


Korzystamy z zestawu opracowanego w ramach projektu ,, Science of Modern Biology- Explotatory Resourcers for Biology Teachers and Students'' finansowanego przez UNESCO.



Identyfikacja barwników fotosyntetycznych liści
Problem:
Jakie barwniki fotosyntetyczne występują w liściach?
Hipoteza:
W lisciach wystepują chlorofile a i b , karotenoidy - ksantofile i karoteny.
Potrzebne materiały dla pięciu uczniów:
-Zielony ekstrakt (etanol-aceton+barwniki fotosyntetyczne) z lisci etiolowanych i poddanych działaniu promieni slonecznych.
-1 płytka do chromatografii cienkowarstwowej TCL
-2 końcówki kapilarne do nakładania próbek
-Zakręcony słoik z mieszaniną chromatograficzną benzyna-aceton 10:1
-Ekstrakt z barwników fotosyntetycznych jako wzorzec.

Opis doświadczenia:

1. Ekstrakt z barwników nakładaj przy pomocy końcówki kapilarnej na chropowatą stronę płytki do chromatografii, w odległości 1 cm od dolnej krawędzi. Uważaj, aby się nie pobrudzić i nie uszkodzić złoża, którym pokryta jest płytka, dotykaj palcami tylko krawędzi płytki. Po nałożeniu każdej kropli odczekaj 10 sekund, dopóki kropla nie wyschnie, po czym dokładnie w to samo miejsce nakładaj kolejną kroplę. Nakładaj kolejne objętości kapilary tak, aby tworzący się na płytce ślad miał średnicę nie większą niż 5 mm. Nałóż przynajmniej 7 objętości kapilary. Naniesiony na płytkę materiał powinien mieć intensywny kolor.

2. Pozostaw do wyschnięcia na ok. 5 minut.

3. Wysuszoną płytkę wstaw pionowo do komory chromatograficznej. Mieszanina rozpuszczalników powinna sięgać poniżej poziomu naniesionych ekstraktów barwników. Zamknij słoik.

4. Prowadź chromatografię, do momentu, gdy czoło rozpuszczalnika znajdzie się 1 cm przed górną krawędzią płytki. Następnie płytkę wyjmij i wysusz.

Obserwacje:
1.Wzorcowe barwniki rozdzielają się na 4 pasma tak jak na zamieszczonym powyżej chromatograficznym rozdziale barwnikow fotosyntetycznych.
2. w lisciach etiolowanych migrują pomaranczowe barwniki.
3.W liściach poddanych działaniu promieni slonecznych migrują pomarańczowe barwniki i w niewielkim zakresie barwniki zielone ( slabo widoczne).
Wniosek:
W liściach, w których zachodzą procesy fotosyntezy, obecne są chlofile a i b oraz karotenoidy - ksantofile i karoteny.
W lisciach etiolowanych są obecne tylko karotenoidy.
Uwagi.
W naszym doswiadczeniu barwniki z lisci nieetiolowanych nie rozłożyły się na 4 pasma tak jak w przypadku wzorca barwników. Były to liście starzejące się.
Dzięki doświadczeniom z barwnikami mogłyśmy rozszerzyc wiedzę o fotosyntezie -kluczowej reakcji dla istnienia zycia na Ziemi. Poznałysmy strukturę chloroplastów, dowiedziałyśmy się jakie barwniki biorą udział w fotosyntezie i jaka jest ich rola oraz poznalysmy dokladniej etapy fotosyntezy aż do akumulacji produktów fotosyntezy.
No i po raz pierwszy mogłyśmy robic ekstakcję z barwników, nakładac kapilarą ekstrakt na płytkę oraz prowadzic chromatografię.
Było to dla nas bardzo ciekawe i pouczające .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz